Parasetamoli lapsille

Paracetamoli lapsille: käyttöohjeet ja arvioinnit

Latinalainen nimi: Paracetamol lapset

ATX-koodi: N02BE01

Vaikuttava aine: Parasetamoli (parasetamoli)

Valmistaja: Rosepharm Oy, Pharmstandard-Leksredstva, Biokemisti, Pharmproject, Dalkhpharm, Irbit Chemical Factory, Pharmapol-Volga, Mega Farm (Venäjä), Anqiu Lu An Pharmaceutical Co. (Kiina), LLC Lääkealan yritys "Health" (Ukraina)

Kuvaus ja kuvaus: 10/19/2018

Apteekkien hinnat: 66 ruplaa.

Parasetamoli lapsille - ei-huumaava kipulääke.

Vapauta muoto ja koostumus

Vapautuksen annostusmuoto - oraaliseen annosteluun tarkoitettu suspensio: homogeeninen, vaaleanpunainen, luonteenomaista hedelmähajua (100 ja 200 ml polymeeripulloissa tai oranssin lasipulloissa tai lasisulatteesta tai polyeteenitereftalaatista lääkkeille, jotka on suljettu polymeeriruuvilla varustetulla korkilla) ensimmäisen aukon tai “kääntyvän” järjestelmän ohjaus, 1 pullo kartonkikotelossa ilman mittauskuppia tai mitta-lusikaa).

100 ml: n suspensio koostumus:

  • vaikuttava aine: parasetamoli - 2,4 g;
  • lisäkomponentit: natrium-nipasepti (etyyliparahydroksibentsoaatti, natrium, metyyliparahydroksibentsoaatti, natrium ja propyyliparahydroksibentsoaatti, natrium) - 0,15 g, maltitoli - 80 g, omenahappo - 0,05 g, sorbitoli ei-kiteytyvä 70% - 1,33 g, ksantaanikumi - 0,6 g, vedetöntä sitruunahappoa - 0,02 g, atsorubiiniväriainetta - 0,001 g, mansikka- tai appelsiini-aromiainetta - 0,1 g, vettä - jopa 100 ml.

Farmakologiset ominaisuudet

farmakodynamiikka

Parasetamoli on lääkeaine, jolla on antipyreettistä ja analgeettista vaikutusta. Anti-inflammatorisia ominaisuuksia ei käytännössä ole.

Vaikutusmekanismi johtuu kyvystä estää keskushermostoon syklo-oksigenaasi, joka vaikuttaa lämpö- säätö- ja kipukeskuksiin.

Lääkkeellä ei ole käytännöllisesti katsoen mitään anti-inflammatorisia ominaisuuksia. Se ei vaikuta veden ja elektrolyytin aineenvaihduntaan ja maha-suolikanavan limakalvon tilaan (GIT), koska se vaikuttaa hyvin vähäisessä määrin prostaglandiinien synteesiin perifeerisissä kudoksissa.

farmakokinetiikkaa

Parasetamolia on ominaista korkea imeytyminen, se imeytyy nopeasti ja lähes kokonaan ruoansulatuskanavasta. Se liittyy plasman proteiineihin 10–25%. Suurin plasmapitoisuus saavutetaan 30–120 minuutissa ja on 5–20 µg / ml.

Lääke tunkeutuu veri-aivoesteeseen. Alle 1% otetusta annoksesta menee äidinmaitoon. Aineiden jakautuminen kehon nesteissä on suhteellisen tasainen.

Parasetamoli metaboloituu pääasiassa maksassa kolmella päämenetelmällä, kuten hapettamalla mikrosomaalisten maksaentsyymien avulla, konjugoimalla sulfaattien kanssa ja konjugoitumalla glukuronideihin. Hapetuksen aikana muodostuu välitoksisia metaboliitteja, jotka konjugoidaan ensin glutationin, sitten merkapturiinihapon ja kysteiinin kanssa. Tätä aineenvaihduntaa varten sytokromi P -järjestelmän tärkeimmät isoentsyymit450 ovat CYP2E1 (pääasiassa), CYP1A2 ja CYP3A4 (vähäinen rooli). Jos glutationi on puutteellinen elimistössä, nämä metaboliitit voivat aiheuttaa hepatosyyttien vaurioita ja nekroosia. Muita metabolisia reittejä ovat metoksylointi 3-metoksiparasetamoliksi ja hydroksylointi 3-hydroksiparasetamoliksi, jotka konjugoidaan myöhemmin sulfaattien tai glukuronidien kanssa.

Alle 10-vuotiailla lapsilla lääkkeen pääasiallinen metaboliitti on parasetamolisulfaatti, 12-vuotiailla lapsilla konjugoitua glukuronidia.

Konjugoiduille parasetamoli-metaboliiteille (konjugaatit glutationin, sulfaattien, glukuronidien kanssa) on tunnusomaista alhainen farmakologinen aktiivisuus, mukaan lukien myrkylliset.

Terapeuttisen annoksen vastaanotossa yleinen puhdistuma on 18 l / h, eliminaation puoliintumisaika (T½) - 1 - 4 tuntia. Kun vastaanotetaan terapeuttisia annoksia 90-100% vastaanotetusta parasetamolin annoksesta 24 tunnin kuluessa, erittyy virtsaan. Lääkkeen pääasiallinen määrä konjugoinnin jälkeen vapautuu maksassa glukuronidin (60–80%) ja sulfaatin (20–30%) muodossa. Noin 5% annoksesta erittyy muuttumattomana.

Iäkkäillä potilailla parasetamolipuhdistuma pienenee ja T lisääntyy.½.

Potilailla, joilla on vaikea munuaisten vajaatoiminta (kreatiniinipuhdistuma 10–30 ml / minuutti), parasetamolin eliminaatio hidastuu, sulfaatin ja glukuronidin erittymisnopeus on pienempi kuin terveillä henkilöillä.

Käyttöaiheet

Suspensio Paracetamolia lapsille määrätään 3–12-vuotiaille lapsille seuraavissa tapauksissa:

  • lisääntynyt ruumiinlämpö, ​​joka johtuu influenssasta, vilustumisesta ja lapsuuden infektioista, kuten punapää, kanarokko, tuhkarokko, sikotauti jne.;
  • hammassärky, mukaan lukien hampaiden huuhtelu tai poisto, korvatulehdus otiitin, päänsärkyjen, kurkkukipu.

2–3 kuukauden ikäiset lapset saavat lääkärin suosituksesta yhden annoksen, jos ruumiinlämpö on lisääntynyt rokotuksen jälkeen.

Vasta

  • fruktoosi-intoleranssi;
  • vaikea munuaisten tai maksan toiminta;
  • alle 2 kuukauden ikäiset;
  • muiden paracetamolia sisältävien lääkkeiden samanaikaista käyttöä;
  • yliherkkyys lääkkeen jollekin komponentille.
  • epänormaali maksan toiminta, mukaan lukien Gilbertin oireyhtymä;
  • viruksen hepatiitti;
  • glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasin entsyymin geneettinen poissaolo;
  • munuaisten vajaatoiminta (kreatiniinipuhdistuma

Ohjeita lääkkeiden, analogien, arvosteluiden käytöstä

Ohjeet pillereistä.rf

Päävalikko

Vain uusimmat viralliset ohjeet lääkkeiden käytöstä! Sivustomme huumeita koskevat ohjeet julkaistaan ​​muuttumattomana, jossa ne liitetään huumeisiin.

PARACETAMOL-LASTEN suspensio "Pharmstandard"

OHJEET lääkkeen PARACETAMOL CHILD lääkinnälliseen käyttöön

Rekisterinumero: LS-000094-211013
Lääkkeen kauppanimi: Paracetamol Children
Kansainvälinen patenttihenkilö: Parasetamoli
Kemiallinen nimi: N- (4-hydroksifenyyli) asetamidi
Annostusmuoto: Suun kautta suspensio [Orange, Strawberry]
5 ml lääkeaineen koostumus:
Vaikuttava aine: parasetamoli - 120 mg.
Apuaineet: Aviceltur RC-591 [mikrokiteinen selluloosa, karmelloosinatrium] - 50 mg, ksantaanikumi (ksantaanikumi) - 7,5 mg, metyyliparahydroksibentsoaatti (nipagiini) - 5 mg, propyleeniglykoli - 1 mg, sakkaroosi (sokeri) - 1650 mg, glyseroli (glyseriini) - 630 mg, sorbitoli (ruoka-asteinen sorbitoli) - 1128,75 mg, oranssi maku tai mansikan maku - 6,5 mg, vesi (puhdistettu vesi) - enintään 5 ml.

Kuvaus: homogeeninen suspensio vaaleanharmaasta tai vaaleanharmaasta, kellertävä sävy on harmaa tai harmaa ja kellertävä sävy, jolla on tyypillinen hedelmäinen haju.

Farmakoterapeuttinen ryhmä: analgeettinen ei-huumaava aine

ATX-koodi: [N02BE01]

Farmakologiset ominaisuudet

Farmakodynamiikka. Ei-huumaava analgeetti, jolla on kipua lievittävä ja antipyreettinen vaikutus.
Lääkeaine estää syklo-oksigenaasi 1: n ja 2: n keskushermostossa, jotka vaikuttavat kipukeskuksiin ja termoregulointiin. Tulehduksellisissa kudoksissa solun peroksidaasit neutraloivat parasetamolin vaikutuksen syklo-oksigenaasiin, mikä selittää merkittävän anti-inflammatorisen vaikutuksen puuttumisen. Lääke ei vaikuta haitallisesti veden ja suolan aineenvaihduntaan ja maha-suolikanavan limakalvoon.
Farmakokinetiikkaa. Imeytyminen on suuri, maksimikonsentraation saavuttamiseen kuluva aika on 0,5-2 tuntia, maksimipitoisuus on 5-20 μg / ml. Yhteys plasman proteiineihin - 15%. Se läpäisee veri-aivoesteen. Alle 2% imettävän äidin annoksesta tulee äidinmaitoon. Parasetamolin terapeuttinen tehokas pitoisuus plasmassa saavutetaan käyttämällä sitä 10-15 mg / kg: n annoksena. Maksan metaboloituminen: 80% reagoi konjugaatioon glukuronihapon ja sulfaattien kanssa, jolloin muodostuu inaktiivisia metaboliitteja, 17% hydroksyloidaan muodostaen 8 aktiivista metaboliittia, jotka on konjugoitu glutationin kanssa, ja sitten kysteiinin ja merkapturihapon kanssa ja muodostavat inaktiivisia metaboliitteja. Sytokromi P450: n tärkeimmät isoentsyymit tälle reitille ovat isoentsyymi CYP2E1 (pääasiassa), CYP1A2 ja CYP3A4 (toissijainen rooli). Glutationin puuttuessa nämä metaboliitit voivat estää hepatosyyttien entsyymijärjestelmät ja aiheuttaa niiden nekroosin.
Muita metabolisia reittejä ovat hydroksidointi 3-hydroksiparasetamoliksi ja metoksylointi 3-metoksiparasetamoliksi, jotka konjugoidaan myöhemmin glukuroni- ja rikkihapolla.
Aikuisilla, vastasyntyneillä (mukaan lukien ennenaikaiset vauvat) ja pienissä lapsissa - sulfaatiossa, vallitsee glukuronidaatio. Konjugoiduilla parasetamoli-metaboliiteilla (glukuronidit, sulfaatit ja konjugaatit glutationin kanssa) on alhainen farmakologinen (myös myrkyllinen) aktiivisuus.
Puoliintumisaika on 2-3 tuntia. 24 tunnin kuluessa 85–95% parasetamolista erittyy munuaisten kautta glukuronideina ja sulfaatteina, 3% - ennallaan. Iäkkäillä potilailla parasetamolin puhdistuma pienenee ja puoliintumisaika kasvaa.

Käyttöaiheet

Kivun oireyhtymä, jolla on alhainen ja kohtalainen intensiteetti, kuume infektio- ja tulehdussairauksiin (mukaan lukien virusinfektiot), rokotuksen jälkeinen hypertermia.

Vasta

- yksilöllinen yliherkkyys lääkkeelle;
- verijärjestelmän sairaudet;
- glukoosi-6-fosfaattihydrogenaasin geneettinen puute;
- sakkaraasi / isomaltaasi, fruktoosi-intoleranssi, glukoosi-galaktoosi-imeytymishäiriö;
- vastasyntyneen ajan (ikä enintään 1 kk).

Huolellisesti

- maksan ja munuaisten vajaatoiminta;
- hyvänlaatuinen hyperbilirubinemia (mukaan lukien Gilbertin oireyhtymä);
- alkoholipitoisuus, alkoholismi;
- diabetes;
- raskaus, imetys;
- ikä;
- varhaislapsuudessa (1-3 kuukautta).

Annostus ja antaminen

5 ml: ssa suspensiota on 120 mg parasetamolia. Yhdessä injektiopullossa 5 ml: n annokset ovat: 100 g - 16 annoksena, 150 g - 24 annoksena ja 200 g - 32 annoksena.
Lääkettä otetaan suun kautta laimentamattomana, suurella määrällä nestettä. Ennen käyttöä lääkettä ravistetaan perusteellisesti. Vastaanottotaajuus enintään 4 kertaa päivässä vähintään 4 tunnin välein.
Paracetamolin annos lapsille lasketaan iän ja painon mukaan. Paracetamolin kerta-annos on 10-15 mg / kg ruumiinpainoa päivässä - enintään 60 mg / kg ruumiinpainoa.
Käytä lääkkeen täsmällistä annostelua ehdotetusta kokoonpanosta riippuen pakkauksessa olevaan mittalusikkaan tai mittausruiskuun.
Mittausruiskun tapauksessa:
1. Sekoita liete huolellisesti.
2. Avaa pullon korkki.
3. Aseta mittausruisku tiukasti pullon kaulaan asennetun sovittimen reikään.
4. Käännä injektiopullo ylösalaisin ja vedä mäntää varovasti alaspäin ja koota suspensio mittausruiskussa haluttuun merkkiin.
5. Palauta pullo alkuperäiseen asentoonsa ja poista mittausruisku kääntämällä sitä varovasti.
6. Anna lääkkeen lapselle mittausruiskun avulla. Jotta suspensio sujuu suuonteloon, paina mäntä hitaasti.
Huuhtele mittausruisku jokaisen käytön jälkeen juoksevassa vedessä ja kuivaa irrottamatta huoneenlämmössä lapsen ulottumattomissa.
Säilytä mittausruisku lääkkeen mukana pakkauksessa.
Iästä riippuen ”Paracetamolia lapsille” määrätään seuraavina kerta-annoksina:
- 1 - 3 kuukautta - rokotusten reaktioiden oireenmukaista hoitoa varten käytetään yhtä 2,5 ml: n annosta suspensiota. Tarvittaessa annos voidaan toistaa, mutta ei aikaisintaan 4 tunnin kuluttua, jos lapsen ruumiinlämpötila ei vähene toistuvan annoksen jälkeen, ota yhteys lääkäriin. Lääkkeen jatkokäyttö tietyssä iässä oleville lapsille rokotuksen jälkeisen hyperthermian hoitoon sekä 1-3 viikon ikäisten lasten hoitoon muiden käyttöaiheiden mukaan on mahdollista vain lääkärin valvonnassa. Jos on tarpeen käyttää lääkettä ennenaikaiselle vauvalle, joka on 1-3 kuukautta, lääke määrätään vain lääkärin suosituksesta.
- 3 kuukautta - 1 vuosi - 2,5–5 ml tai 60–120 mg parasetamolia lapsen kehon painosta riippuen (ks. taulukko alla);
- 1–6 vuotta - 5–10 ml tai 120–240 mg lapsen ruumiinpainosta riippuen (ks. alla oleva taulukko);
- 6–14-vuotiaat - 10-20 ml tai 240-480 mg lapsen ruumiinpainosta riippuen (ks. alla oleva taulukko);

Parasetamoli (120 mg / 5 ml) parasetamoli

opetus

  • venäläinen
  • Kazakstanin Russian

Kauppanimi

Kansainvälinen ei-omistusoikeudellinen nimi

Annostuslomake

Suspensio oraalista antamista varten 120 mg / 5 ml, 100 ml

rakenne

100 ml valmistetta sisältää

vaikuttava aine - parasetamoli 2,4 g,

täyteaineet: metyyliparohydroksibentsoaatti, sorbitoli, glyseroli, ksantaanikumi, mansikan maku, sakkaroosi, puhdistettu vesi 100 ml: aan

kuvaus

Homogeeninen suspensio, jossa on valkoista tai lähes valkoista väriä ja mansikan haju. Kiteet ovat läsnä suspensiossa.

Farmakoterapeuttinen ryhmä

Kipulääkkeet, antipyreettiset aineet. parasetamoli

ATC-koodi N02BE01

Farmakologiset ominaisuudet

farmakokinetiikkaa

Absorptio - korkea, aika saavuttaa maksimipitoisuus (TCmax) - 0,5-2 tuntia; Suurin pitoisuus (Сmax) on 5-20 μg / ml. Yhteys plasman proteiineihin - 15%. Se läpäisee veri-aivoesteen. Parasetamolin terapeuttisesti tehokas pitoisuus plasmassa saavutetaan, kun sitä annetaan 10-15 mg / kg: n annoksena.

Metaboloituu maksassa (90-95%): 80% reagoi konjugaatioon

glukuronihappo ja sulfaatit muodostavat inaktiivisia metaboliitteja; 17% läpäisee hydroksyloinnin 8 aktiivisen metan muodostamiseksi

kivut, jotka konjugoituvat glutationin kanssa muodostaen jo inaktiivisia metaboliitteja. Glutationin puuttuessa nämä metaboliitit voivat estää hepatosyyttien entsyymijärjestelmät ja aiheuttaa niiden nekroosin. CYP2E1-isoentsyymi on myös mukana lääkkeen metaboliassa. Puoliintumisaika (T1 / 2) on 1-4 tuntia ja se erittyy munuaisten kautta metaboliitteiksi, pääasiassa konjugaatteina, vain 3% muuttumattomana.

farmakodynamiikka

Parasetamoli on ei-huumaava kipulääke, joka estää syklo-oksigenaasi (COX) 1: n ja COX 2: n pääasiassa keskushermostoon, jotka vaikuttavat kipukeskuksiin ja termoregulointiin. Tulehduksellisissa kudoksissa solun peroksidaasit neutraloivat paracetamolin vaikutuksen COX: iin, mikä selittää lähes kokonaan sen negatiivisen vaikutuksen veden ja suolan aineenvaihduntaan (natrium- ja vedenpidätys) ja maha-suolikanavan limakalvoon.

Parasetamolilla on antipyreettistä, kipua lievittävää vaikutusta.

Käyttöaiheet

-febrifugina vilustumiseen, flunssaan, lapsuuden tartuntatauteihin (vesirokko, vihurirokko, hinkuyskä, scarlet fever ja sikotauti)

-anestesia-aineena hampaiden, hammassärkyjen, korvatulehduksen kipua, kurkkukipua

Annostus ja antaminen

Sisällä, ennen ruokaa, laimentamaton, vedellä, 3-4 kertaa päivässä 4-6 tunnin välein Ennen käyttöä injektiopullon sisältö on ravistettava hyvin.

Annostelun mukavuuden ja tarkkuuden vuoksi suosittelemme kaksipuolista lusikaa: suuri lusikka sisältää 5 ml (120 mg parasetamolia), pieni - 2,5 ml (60 mg parasetamolia).

Lääkkeen annos riippuu lapsen iästä ja painosta.

Lääkkeen yksi annos on 10-15 mg / kg ruumiinpainoa. Suurin vuorokausiannos on enintään 60 mg / kg lapsen ruumiinpainosta.

Iästä riippuen lääke on määrätty seuraavina kerta-annoksina:

2–3 kuukautta - noin 2 ml suspensiota vain lääkärin määräämällä tavalla (noin 50 mg parasetamolia),

3 - 1 vuosi - 2,5-5 ml suspensiota (1/2 - 1 tl) (60-120 mg parasetamolia),

1 - 6 vuotta - 5-10 ml suspensiota (1 - 2 tl) (120-240 mg parasetamolia),

6 - 14-vuotiaat - 10-20 ml suspensiota (2 - 4 tl) (240-480 mg parasetamolia).

Hoidon enimmäiskesto ilman lääkärin kuulemista on enintään 3 päivää febrifugina ja enintään 5 päivää anestesia-aineena.

Lääkehoidon jatkaminen lääkärin kuulemisen jälkeen.

Haittavaikutukset

- pahoinvointi, oksentelu, vatsakipu

- allergiset reaktiot ihottumaa, kutinaa, nokkosihottumaa, angioedeemaa

–Hemolyyttinen anemia, aplastinen anemia, metemoglobinemia, haima

- hepatoksinen ja nefrotoksinen vaikutus

Vasta

- yliherkkyys parasetamolille tai muille lääkkeen aineosille

- vakavia maksan ja munuaisten häiriöitä

- trombosytopenia, leukopenia, agranulosytoosi

- glukoosi-6-fosfaattihydrogenaasin geneettinen puute

- vastasyntyneen aika (enintään 2 kuukautta)

- älä käytä lääkettä yhdessä antikonvulsanttien kanssa

Huumeiden vuorovaikutus

Kun käytetään parasetamolia yhdessä barbituraattien, difeniinin, antikonvulsanttien, rifampisiinin, butadionin kanssa, hepatotoksisen vaikutuksen riski voi kasvaa.

Kun klooramfenikoli otetaan samanaikaisesti klooramfenikolin kanssa, se voi lisätä sen toksisuutta.

Varfariinin ja muiden kumariinijohdannaisten antikoagulanttivaikutus voi lisääntyä paratsetamolin pitkäaikaisen säännöllisen käytön myötä, mikä lisää verenvuotoriskiä.

Erityiset ohjeet

Huolellisesti: maksa- ja munuaisrikkomukset, hyvänlaatuinen hyperbilirubinemia (mukaan lukien Gilbertin oireyhtymä), virushepatiitti, diabetes.

Käyttö lapsille, joiden ikä on 2 kuukautta - 3 kuukautta, on mahdollista vain määräämällä lastenlääkäri febrifugiksi.

Parasetamolin samanaikaista käyttöä muiden parasetamolia sisältävien lääkkeiden kanssa tulee välttää, koska se voi aiheuttaa paratsetamolin yliannostusta.

Kun jatkuva febriilinen oireyhtymä, jossa käytetään paratsetamolia yli 3 päivän ajan, ja kipuoireyhtymä on yli 5 päivää, lääkärin on kuultava. Kun lääkettä otetaan, laboratorion indikaattorit vääristyvät glukoosin ja virtsahapon kvantitatiivisessa määrityksessä plasmassa.

Kun otat lääkettä yli 7 päivän ajan, on välttämätöntä kontrolloida perifeerisen veren mallia ja maksan toimintakykyä.

Suspensio sisältää 0,04 XE-sakkaroosia 1 ml: ssa, jota tulee harkita hoidettaessa diabetespotilaita.

yliannos

Oireet: ensimmäisen 24 tunnin kuluttua annostelusta - ihon haju, pahoinvointi, oksentelu, anoreksia, vatsakipu; aineenvaihduntaa, metabolista asidoosia. Maksan vajaatoiminnan oireet voivat ilmetä 12–48 tuntia yliannostuksen jälkeen. Vaikeassa yliannostuksessa - maksan vajaatoiminta

riittävyys etenevän enkefalopatian, kooman, kuoleman kanssa; akuutti munuaisten vajaatoiminta, jossa on tubulaarinen nekroosi (myös vakavan maksavaurion puuttuessa); rytmihäiriöt, haimatulehdus.

Hoito: mahahuuhtelu viimeistään 4 tunnin kuluttua myrkytyksestä ottamalla adsorbentti (aktiivihiili). SH-ryhmän luovuttajien ja glutationisynteesin esiasteiden käyttöönotto - metioniini 8-9 tuntia yliannostuksen ja asetyylisysteiinin jälkeen - 12 tuntia Lisäterapiatoimenpiteiden tarve (metioniinin lisäannostelu, asetyylikysteiinin laskimonsisäinen antaminen) määräytyy riippuen parasetamolin pitoisuudesta veressä, ja myös sen vastaanoton jälkeen kuluneesta ajasta.

Vapauta muoto ja pakkaus

100 ml: ssa tummasta lasista valmistettuja pulloja, joissa on ruuvin suu, jonka korkit on korvattu alumiinilla.

Jokainen pullo, jossa on ohjeita lääketieteelliseen käyttöön valtion ja venäjän kielellä, sekä annosteluapteekanus on sijoitettu pahvipakkaukseen.

Säilytysolosuhteet

Säilytä pimeässä paikassa, joka ei ole korkeampi kuin 25 C

Säilytä lasten ulottumattomissa!

Kestoaika

Käytä injektiopullon avaamisen jälkeen 1 kuukauden kuluessa

Älä käytä käyttöpäivämäärän jälkeen

Apteekkien myyntiehdot

valmistaja

Venäjä, 640008, Kurgan, Constitution Avenue, 7.

puh. / fax (3522) 48-16-89

Rekisteröintitodistuksen haltija

Sintez OJSC, Venäjä

Organisaation osoite, joka vastaanottaa kuluttajien vaatimuksia tuotteiden laadusta Kazakstanin tasavallassa

STOFARM LLP, 000100, Kazakstanin tasavalta,

Kostanayn alue, Kostanay, st. Ural, 14

Parasetamolin annoksen laskeminen. Parasetamoli - annos lapsille. Parasetamoli: käyttö siirapin ja suspension muodossa.

Toisin sanoen paratsetamolilla on voimakas ja yksi voimakkaimmista kaikista tulehduskipulääkkeiden antipyreettisistä vaikutuksista ja kohtalainen analgeettinen vaikutus. Siksi lääkettä käytetään vähentämään kohonneita kehon lämpötiloja lapsilla ja aikuisilla ja lievittämään kohtalaisen tai heikon voimakkuuden kipua, joka ei liity tulehdusprosessiin (esimerkiksi päänsärky, hammassärky, kuukautiskipu, neuralgia, lihassärky jne.).

Parasetamoli liukoisissa muodoissa (suspensio, siirappi, peräpuikot) vaikuttaa nopeammin kuin tabletit, joten jos tarvetta on saada aikaan vaikutus mahdollisimman lyhyessä ajassa, sinun tulisi hyödyntää tällaisia ​​lääkkeitä.

Käyttöaiheet

Ja eri annostusmuotojen avulla voit valita kussakin tapauksessa sopivimman ja optimaalisen, paracetamolin käytön. Esimerkiksi vakavan oksentamisen tapauksessa parasetamolia tulisi käyttää peräsuolen peräpuikkoina, jotka lisätään peräsuoleen. Jos esimerkiksi tabletin nieleminen on mahdotonta esimerkiksi toisen kurkun tai orofarynxin turvotukseen liittyvän taudin kanssa, parasetamoli tulee ottaa siirapin tai suspension muodossa. Toisin sanoen eroja parasetamolin eri annostusmuotojen käytön indikaatioissa käytetään niiden erilaisissa kliinisissä tilanteissa samoista oireista.

On syytä muistaa, että Parasetamoli on tarkoitettu vain oireiden lievittämiseen eikä sairauden hoitoon. Siksi yhdessä Paracetamolin kanssa on välttämätöntä käyttää muita lääkkeitä, jotka voivat parantaa taustalla olevaa tautia.

Käyttöohjeet

Parasetamolitabletit (200, 325 ja 500), siirappi ja suspensio - käyttöohjeet

Tabletit, siirappi ja suspensio on otettava 1–2 tuntia aterian jälkeen, jotta lääkkeen vaikutus kehittyy mahdollisimman nopeasti. Periaatteessa parasetamoli voidaan ottaa missä tahansa muodossa välittömästi aterian jälkeen, mutta tässä tapauksessa sen imeytyminen verenkiertoon hidastuu ja siten terapeuttinen vaikutus kehittyy pidempään. Jos otat Paracetamolia ennen ateriaa, voit aiheuttaa ruoansulatuskanavan elimistä haittavaikutusten kehittymistä.

On syytä muistaa, että siirapilla ja suspensiolla on nopein terapeuttinen vaikutus, ja pillereiden on odotettava hieman kauemmin. Siksi, jos on tarpeen saada nopeasti antipyreettinen tai analgeettinen vaikutus, siirappia tai suspensiota tulee käyttää minkä tahansa ikäisen henkilön hoitoon. Jos on mahdollista odottaa 15 - 30 minuuttia ennen vaikutuksen ilmestymistä, on suositeltavaa ottaa Paracetamol-tabletteja.

Hoidon aikana parasetamolia tulee ottaa 2–3 kertaa päivässä pitämällä kahden peräkkäisen annoksen väli vähintään 4 tunnin ajan. Ihmiset, jotka kärsivät, tulee tarkkailla kahden peräkkäisen Paracetamol-annoksen välistä aikaa 8 tunnin ajan. On suositeltavaa ottaa lääkettä aina suunnilleen samoilla aikaväleillä, koska näin vältetään äkilliset lämpötilan vaihtelut ja kivun voimakkuuden vaihtelut.

Tabletit on tarkoitettu vain aikuisille tai yli 15-vuotiaille nuorille, joiden paino on vähintään 50 kg. Suspensio ja siirappi, jonka annos on 250 mg / 5 ml ja 500 mg / 5 ml, on tarkoitettu vain aikuisille tai yli 12-vuotiaille nuorille, joiden paino on vähintään 40 kg.

Aikuisilla on suositeltavaa ottaa 200-400 mg parasetamolia kerrallaan. Kerta-annos ei saa ylittää 500 mg päivittäin - 3000 mg. Potilailla, joilla on munuaisten vajaatoiminta, suurin sallittu Paracetamol-annos on 250 mg ja päivittäinen annos 1500 mg.

Lämpötilan pienentämiseksi paracetamolia ei saa käyttää missään muodossa yli kolme päivää ilman. Paracetamolia voidaan käyttää kivun lievittämiseen ilman lääkärin kuulemista enintään viiden päivän ajan.

Kun otat pillereitä, siirappia ja suspensiota Paracetamolia tulee muistaa, että lääke voi aiheuttaa maksavaurioita, varsinkin potilailla, jotka kärsivät. Lisäksi parasetamoli muuttaa glukoosin ja virtsahapon pitoisuutta veressä.

Koko parasetamolihoidon ajan on oltava täydellinen verenkuva.

Parasetamolisiirappi sisältää sakkaroosia, joka on otettava huomioon kärsivien ihmisten kohdalla.

Käyttöohjeet peräpuikoista

Kynttilän käyttöönottoon on välttämätöntä ottaa miellyttävä sijainti, esimerkiksi kyykistyä tai polvistua jne. Kostuta sitten käden käden etusormi (oikealta ja vasemmalta kädestä vasemmalla) vedellä, työnnä pakarat varovasti toisella kädellä, vapauttamalla peräaukko ja työnnä siihen kynttilä. Sitten sinun täytyy pitää kynttilä peräaukon sulkijalihakselle, niin että se putoaa peräsuoleen. Tätä varten etusormi asetetaan peräaukkoon noin 4 cm, toisin sanoen toisen phalanxin loppuun asti. Kun olet asettanut kynttilän, pese kädet huolellisesti saippualla ja vedellä.

Kynttilöitä käytetään tarvittaessa 1–4 kertaa päivässä, ja peräkkäisten injektioiden välillä on vähintään 4 tuntia. Suurin sallittu yksittäinen annos aikuisille on 1000 mg, ja päivittäinen annos on 4000 mg.

Ilman lääkärin kuulemista ei voi käyttää kynttilöitä yli 3 vuorokautta vähentääkseen kehon lämpötilaa ja yli 5 päivää - helpottamaan kipua.

Kynttilöitä voidaan käyttää lapsille kolmesta kuukaudesta.

Parasetamoli-peräpuikkoja voidaan käyttää tahdolla tai silloin, kun suun kautta annettavia muotoja ei voida käyttää, esimerkiksi pienelle lapselle, jolla on vaikeaa nielemään lääke, oksentelu jne. On tarpeen tietää, että parasetamolin käytön vaikutus kynttilöihin on nopeampi kuin tableteilla, mutta samalla nopeudella kuin siirappia tai suspensiota käytettäessä.

Parasetamoli - annos aikuisille

Parasetamolia ei pidä ottaa kauemmin kuin 5-7 päivää peräkkäin. Jos tarvitset pidempää kivun lievitystä, on tarpeen valita toinen NSAID-lääkkeiden ryhmä, joka sopii pitkäkestoiseen käyttöön.

Paracetamoli lapsille - opetus

Lasten suspensio ja peräpuikot sisältävät pieniä määriä vaikuttavaa ainetta, mutta täsmälleen samat annokset ovat saatavilla aikuisten huumeiden keskuudessa. Siksi ilman lapsia Paracetamol, voit käyttää aikuisen muodossa, joka on sama annos kuin lapsi.

Peräpuikot tuodaan lapsen peräaukkoon, asetetaan sen vatsaan ja nostamalla pakaroita hieman. Kynttilän tuomiseksi yhden käden etusormi kostutetaan vedellä ja toinen käsi levittää pakarat sivuille, paljastaa ja venyttää peräaukon ihoa. Sitten märkä sormella ruiskuta kynttilä varovasti peräsuoleen. Tarvittaessa voit leikata kynttilän osiin esimerkiksi puoleen tai suhteessa 1/3 - 2/3 jne.

Suspensiota ja peräpuikkoja käytetään lapselle tarvittaessa 3-4 kertaa päivässä yrittäen tarkkailla samankaltaisia ​​aikavälejä annosten välillä. On mahdollista antaa vauvalle uudelleen suspensio tai ottaa kynttilä vähintään 4 tuntia myöhemmin. Lasten paracetamolin käytön sallittu enimmäiskesto ilman lääkärin kuulemista on 5 - 7 päivää.

Lastenlääkärit suosittelevat peräpuikkojen ja suspensioiden käyttöä tietyssä järjestyksessä riippuen lämpötilasta ja lapsen reaktiosta lääkkeen suhteen. Niinpä, kun lapsen lämpötila nousee 38,0 o C: een, sinun tulee ensin käyttää peräsuolikynttilöitä. Jos lämpötila palautui normaaliksi, suositellaan myös lämpötilan laskua edelleen kynttilöiden avulla. Jos lämpötila ei ole normalisoitu, lapselle annetaan suspensio. Jos lämpötila nousee yli 38,0 o С, lapselle annetaan välittömästi suspensio, joka ei yritä käyttää kynttilöitä. Tämä toimintatapa on ehdollinen, joten sen ei tarvitse noudattaa tiukasti. Jokaisessa tilanteessa sinun täytyy valita huume, joka on helpompi lapselle ja aikuisille.

Parasetamoli - annos lapsille

Taulukossa on esitetty yksittäisiä annoksia parasetamolia eri ikäisille ja kehon painoisille lapsille.

Vaikutus mekanismien toimintakykyyn

yliannos

Yhteisvaikutukset muiden lääkkeiden kanssa

Maksan entsyymi-indusoivat lääkkeet (fenytoiini, rifampisiini, fenyylibutatsoni, barbituraatit, trisykliset masennuslääkkeet jne.) Ja Difusanil lisäävät parasetamolin myrkyllistä vaikutusta maksaan, mikä aiheuttaa vakavan myrkytyksen todennäköisyyden jopa pienellä yliannostuksella. Valmisteita, jotka ovat maksaentsyymien estäjiä (tsimetidiini ja muut), päinvastoin vähentävät Paracetamolin myrkyllistä vaikutusta sen työhön.

Alkoholijuomat lisäävät riskiä kehittyä Paracetamolin käytön aikana. Yhdistetty käyttö aspiriinin kanssa pitkään aikaan lisää munuaisten tai virtsarakon kehittymisen riskiä. Parasetamolin ottaminen yhdessä muiden tulehduskipulääkkeiden kanssa lisää riskiä patologian kehittymiselle, mukaan lukien munuaisten vajaatoiminta.

Paracetamoli lapsille (voinko antaa)

Parasetamoli on turvallisin antipyreettinen ja analgeettinen lääke alle 12-vuotiaille lapsille. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että se on täysin turvallinen ja että se voidaan antaa, ylittäen annoksen, eikä noudateta annosten välisiä aikavälejä jne. Parasetamolia tulee käyttää vain suositelluissa annoksissa lisäämättä niitä omalla harkintansa mukaan eikä antaa lapselle lääkettä enemmän kuin kerran 4 tunnissa.

Tällä hetkellä on olemassa kaksi turvallisinta "lapsellista" lääkeainetta, jotka vähentävät lämpötilaa, lievittävät kipua ja tulehdusta - nämä ovat lääkkeitä, jotka sisältävät vaikuttavana aineena paracetamolia tai ibuprofeenia. Ibuprofeeni aiheuttaa kuitenkin usein vakavia sivuvaikutuksia, joten parasetamoli on yhä turvallisempi. Siksi lastenlääkärit suosittelevat Paracetamolin käyttöä kivun lievittämiseen ja lämpötilan alentamiseen, mutta jos se ei toimi, käytä Ibuprofenia.

Parasetamoli raskauden aikana

Kuitenkin tällaiset kuivien kieltävien virallisten ohjeiden muotoilut eivät vastaa täysin todellista tilannetta. Luonnollisesti todisteisiin perustuvan lääketieteen näkökulmasta parasetamolia ei voida todellakaan pitää täysin turvallisena lääkkeenä raskauden aikana, koska ei ole olemassa tietoja raskaana olevien vapaaehtoisten osallistumisesta tehdyistä erityistutkimuksista. Mutta näyttöön perustuvan lääketieteen aseman ohella lääkärit ympäri maailmaa ohjaavat pitkäaikaisia ​​havaintoja, jotka kertyvät lääkettä käytettäessä.

Tällaiset havainnot raskaana olevien naisten parasetamolin käytöstä usean vuosikymmenen aikana osoittavat, että lääke ei aiheuta haitallisia vaikutuksia sikiöön ja raskauden aikana. Siksi sitä voidaan pitää melko turvallisena raskaana oleville naisille. Näin ollen tarvittaessa paracetamolia voidaan käyttää raskauden aikana suositelluissa annoksissa.

Käytä imetyksen aikana

Käyttöohjeista käy ilmi, että imetysparacetamolia voidaan käyttää vain reseptillä ja tapauksissa, joissa aiottu hyöty ylittää kaikki mahdolliset riskit. Tätä lauseketta ei pidä pelätä, koska valmistajien olisi kirjoitettava ohjeet täsmälleen tällä tavalla, jos ei ole tietoja vapaaehtoisten naisten tutkimuksista. Tietoja huumeiden ottaneiden naisten tilannetta koskevista pitkäaikaisista havainnoista huumeiden mukana olevien ohjeiden rekisteröintiä koskevien sääntöjen mukaisesti ei oteta huomioon. Käytännössä lääkäreitä ympäri maailmaa ei kuitenkaan aina oteta huomioon kokeiden tuloksia vaan myös havainnointitietoja. Havaintojen perusteella Paracetamol on täysin turvallinen imetyksen aikana.

Parasetamoli ja Analgin

Siksi mahdollisten erittäin vakavien komplikaatioiden takia Paracetamolia ja Analginia ei tule käyttää lämpötilan alentamiseen. Jos paratsetamoli ei ole riittävän tehokas, on suositeltavaa käyttää mitä tahansa ibuprofeenia sisältävää lääkettä (esimerkiksi Nurofen, Ibuprofeeni jne.) Tai nimesulidia (Nimesil, Nise, Nimulid jne.).

Parasetamoli tai aspiriini?

Aikuinen voi valita minkä tahansa lääkkeen, jos hän ei kärsi suvaitsemattomuudesta mihinkään niistä. Lisäksi on suositeltavaa valita Paracetamol lämpötilan vähentämiseksi ja Aspirin kivun vähentämiseksi. Lääkärit suosittelevat aina käyttämään Paracetamolia kehon lämpötilassa, ja vain silloin, kun se on tehoton käyttää. Älä käytä aspiriinia paikallisena lääkkeenä.

Niinpä seuraavat ehdot ja sairaudet ovat ehdoton vasta-aiheita:

  • Yksilöllinen herkkyys tai suvaitsemattomuus parasetamolille tai lääkeaineosille;
  • Vastasyntyneen aika on enintään 1 kuukausi;
  • Glukoosi-6-fosfaattihydrogenaasin puute;
  • Verijärjestelmän sairaudet.
Suhteelliset vasta-aiheet henkilön käyttöön ovat seuraavat sairaudet tai sairaudet:
  • Munuaisten tai maksan vajaatoiminta;
  • Hyvänlaatuinen hyperbilirubinemia (kohonnut veren bilirubiinipitoisuus);
  • viruksen;
  • Alkoholiset maksavaurioita;
  • alkoholismi;
  • Diabetes mellitus (vain siirapille);
  • Raskaus ja imetys;
  • Vanhukset ovat yli 65-vuotiaita;
  • Ikä alle 3 kuukautta.

Parasetamoli: terapeuttiset ominaisuudet, annostus, vasta-aiheet - video

Mitä tehdä, jos paratsetamoli ei auta vähentämään lapsen lämpötilaa - video

Parasetamolin analogit ja synonyymit

Seuraavat lääkkeet ovat synteettisiä parasetamolin kanssa:

  • Apap-pillerit;
  • Daleron-suspensio ja tabletit;
  • Lasten Panadol-siirappi ja peräsuoliset peräpuikot;
  • Ifimolin siirappi ja injektio;
  • Calpol-suspensio;
  • Xumapar-rakeet;
  • Lupocet-siirappi;
  • Meksalen-tabletit, siirappi ja peräsuolen peräpuikot;
  • Pamol-tabletit, poretabletit, liuos ja peräsuolen peräpuikot;
  • Panadol-tabletit ja siirappi;
  • Perfalgan-injektio;
  • Prohodol-tabletit ja suspensio lapsille;
  • Sanidol-tabletit;
  • Strymol-tabletit;
  • Tylenol-tabletit;
  • Tylenolin lapset putoavat, siirappi ja pureskeltavat tabletit;
  • Fluabs-kuohuvia tabletteja;
  • Tsefekon D-peräsuoliset peräpuikot lapsille;
  • Efferalgan-tabletit, peräsuolen peräpuikot ja lasten siirappi.

Paracetamolihinta

Lisäksi tämä tutkimus tehtiin kaukana yhdestä tai kahdesta lapsesta. Siihen osallistui kaksisataa tuhatta poikaa ja tyttöä kolmekymmentäyksi maasta. Tätä tutkimusta pidetään suurimpana. Tämän tutkimuksen ansiosta tiedemiehet pystyivät ymmärtämään, miksi niin monet nykyaikaiset lapset kärsivät astmasta. Muuten, astman, ihottuman tai allergioiden hoitoon, voit hakea apua erityisistä (ravintolisistä), jotka on luotu, mukaan lukien ja erityisesti lapsille.

Parasetamoli maailmassa tunnetaan asetaminofeenina. Useat vuosikymmenet ovat hyvin suosittuja kaikkialla maailmassa. Kuluttajille se tunnetaan useilla kauppanimillä. Tähän perustuvat valmisteet valmistetaan hyvin erilaisissa muodoissa, mukaan lukien pillerit, peräpuikot ja nestemäiset muodot lapsille ja aikuisille sekä lihaksensisäisesti.

Tätä lääkettä myydään kaikkialla ilman lääkärin määräystä. Mutta ennen kuin otat sen, on tarpeen tutustua lääkkeen vaikutuksiin eri elimiin.

Keskitymme tämän lääkkeen kielteisiin vaikutuksiin ja siihen, miten sen käyttö voi uhata. Tämän lääkkeen yleisin sivuvaikutus on maksavaurioita. Tämä lääke myrkyttää maksan ja voi jopa aiheuttaa kuoleman. Jos käytät tätä lääkettä, älä koskaan unohda sitä eikä ylitä vaadittua määrää. Samassa tapauksessa, jos sinulla on sairas maksa, älä käytä joka tapauksessa paratsetamolia.
Lääke on varsin vanha, hänen äitinsä tiesivät äitimme. Nykyään se on jaettu useisiin tuotemerkkeihin. Parasetamoli on hyvin suosittu väestön keskuudessa. Sinun täytyy tietää, miten sitä käytetään oikein, jotta saavutetaan mahdollisimman tehokas vaikutus.

Parasetamolia käytetään missä tahansa muodossa vain syömisen jälkeen. Ota pilleri, juo pieni määrä. Lääke on jo kauan tiedetty, että lääke, juo tuoretta mehua tai jopa teetä, menettää osan sen ominaisuuksista. Älä käytä tätä lääkettä pitkään. Kaiken kaikkiaan sen toiminta ulottuu vain taudin seurauksiin ilman terapeuttista vaikutusta. Voit käyttää tätä lääkettä enintään neljä kertaa päivässä viikossa peräkkäin. Lääkkeen määrä riippuu potilaan iästä ja painosta. Nuorten potilaiden osalta WHO antaa ohjeet käyttää sitä lapsen painon mukaan ja enintään kolmen päivän ajan. On tarpeen ilmoittaa erikseen, että on kiellettyä antaa tätä lääkettä lapsille vastasyntyneen aikana.

Parasetamoli ei yleensä reagoi muiden lääkkeiden kanssa, mutta sinun on vielä tiedettävä, että sen vastaanottoa ei voida yhdistää barbituraattien tai rifampisiinin kanssa. Tämän lääkkeen myrkyllisen vaikutuksen yhteydessä maksaan on suositeltavaa kieltäytyä vahvasta suklaasta lääkkeen ottamisen aikana, koska näiden aineiden aineet lisäävät lääkkeen tuhoavaa vaikutusta. Älä käytä paracetamolipotilaita, joilla on veren häiriöitä. Älä missään tapauksessa pidä yhteyttä lääkäriisi.

Maailman terveysjärjestö suosittelee voimakkaasti parasetamolin käyttöä kehon lämpötilan vähentämiseksi vauvoilla. Kerran voit antaa 10-15 mg painokiloa kohti ja vain 24 tunnissa enintään 60 mg / kg.
Useimmiten lapsille annetaan tätä lääkettä siirappien tai rektaalisten peräpuikkojen muodossa. Tällaiset lomakkeet voidaan käyttää vauvoilla syntymästä lähtien. Koska tämä lääke pillereissä on vaikeata laskea oikein, on toivottavaa käyttää sitä vasta kuuden vuoden iästä.

Parasetamoli imeytyy nopeasti elimistöön ja sen suurin määrä veressä tallennetaan tunnin tai puolen tunnin kuluttua antamisesta. Jos hänen kanssaan juodaan adsorbentteja, antasidia, huumeita, sen kehitys hidastuu jonkin verran.
Jos antaminen on suullisesti vaikeaa, on mukavaa käyttää peräpuikkoja. Lääkkeen aktiivisuusaika nostetaan kuuteen tuntiin. Lääke kuitenkin imeytyy jonkin verran huonommin.

Parasetamoli siirappien muodossa imeytyy tablettien sijaan. Veressä enimmäismäärä kirjataan puolen tunnin kuluttua.
On syytä muistaa, että tämän lääkkeen kehittyminen lapsen kehossa tapahtuu eri tavoin kuin aikuisilla. Jos ylität lääkkeen annoksen, lapset voivat olla lääkkeen laskeuma kehoon.

Parasetamolilla ei ole tuhoavaa vaikutusta elimiin.
Jos on sallittua antaa liian suuri annos lääkettä, sinun on suoritettava menettelyt, jotka puhdistavat ruoansulatuskanavan ja juovat lääkettä kiireellisesti - vastalääke. Jos käytät vastalääkettä ajoissa, kaikki tämän lääkkeen haittavaikutukset tasaantuvat.

Lääkkeen paratsetamolin vapautumisen muodot ovat hyvin erilaisia, mutta kynttilät ilmestyivät suhteellisen hiljattain, joten ne ansaitsevat huomiomme. Lääkkeen kauppanimi Paracetamol-Altfarm.
Kynttilöitä on saatavilla neljässä eri vaikuttavan aineen pitoisuudessa. Väri valkoinen tai vaalea beige. Kynttilät vakio näyttää.

Parasetamoli aktiivisena aineosana vähentää ruumiinlämpötilaa ja poistaa kipua. Se vaikuttaa suoraan keskushermostoon ja estää vastaavat alueet. Keho vähenee valtimoiden laajenemisen ja vahvistumisen vuoksi. Kynttilöitä käytettäessä lääkkeen imeytymisnopeus on jonkin verran pienempi kuin suun kautta annettaessa. Tunnin sisällä lääke leviää kaikkiin elimiin. Lääke kulkee istukan läpi ja kulkee myös imettävien naisten maitoon, mutta sen määrä ei vaaranna vauvaa.
Termi täydellinen lääkkeen poistaminen elimistöstä noin päivän ajan.

Aikuiset ja lapset voivat käyttää kynttilöitä kolmen kuukauden iästä alkaen. Kynttilöiden käytön tapaukset ovat samat kuin paratsetamolin lääkkeet muissa vapautumismuodoissa. Tärkeimmät vasta-aiheet, sivuvaikutukset ovat samat kuin muilla lääkkeen muodoilla. Jos potilas kärsii ripulista, sinun pitäisi valita toinen lääkkeen muoto. Kynttilät tuodaan peräsuoleen. Ennen käyttöönottoa tulee tyhjentää suolet. Peräsuolen peräpuikkoja käytetään korkeintaan kolmen päivän ajan lämpötilan alentamiseksi ja enintään viisi päivää kipua vähentävänä aineena. Jos kurssi on tarpeen jatkaa, on tarpeen kuulla lääkärin kanssa.

Parasetamolia pidetään turvallisimpana lääkkeenä, jolla on voimakas antipyreettinen ominaisuus, kohtalainen analgeettinen ja heikko anti-inflammatorinen. Paracetamolin päivittäinen annos aikuisille on enintään 4 grammaa, mutta yleensä lääkärit suosittelevat enintään 2 grammaa, joka on jaettava 4-5 annokseen.

Ilmoitetusta turvallisuudesta huolimatta on välttämätöntä noudattaa tarkasti asiantuntijan määräämää tai abstraktisti määrättyä annosta itsehoitolla. Huumeiden väärinkäytön yhteydessä saattaa ilmetä haittavaikutuksia. Paracetamolin usein käyttämätön käyttö, jopa pieninä annoksina, auttaa vähentämään immuniteettia, allergisten reaktioiden kehittymistä, astmaa ja maksan vajaatoimintaa.

Lääkkeen ominaisuudet

Tämä lääke on hyvin suosittu eri ikäryhmissä. Parasetamoli tunnustetaan turvallisimmaksi lääkkeeksi, jolla on seuraavat ominaisuudet suhteessa ihmiskehoon:

  • voimakas antipyreettinen vaikutus (mutta joskus sinun on lisättävä paracetamolin päivittäistä annosta hypertermian poistamiseksi);
  • lievä kipulääkitys;
  • minimaalinen tulehduskipulääke, joka ilmenee yleisen tilan paranemisena kehon lämpötilan laskun taustalla ja kivun eliminoinnilla.
Ihmisen ruoansulatuskanavaan pääsy imeytyy nopeasti ylempään ohutsuoleen, mikä aiheuttaa vaikutuksen alkamisen 20-30 minuutin kuluessa. Aktiivinen ainesosa jakautuu tasaisesti aivoihin ja sillä on masentava vaikutus hypotalamuksen termoregulointikeskukseen ja reseptoreihin, jotka havaitsevat eri lokalisoinnin kipua. Lääkkeen anti-inflammatorinen ominaisuus ilmenee yleisenä parannuksena hyperthermian ja kivun oireyhtymän eliminoinnissa, ilman suoraa vaikutusta tulehduspainotteisuuteen.

Annokset lääkkeen

Aikuisen paracetamolin kerta-annos on 400–500 mg käyttöohjeiden mukaan, mutta käytännössä lääkärit sallivat 800–1000 mg: n, mutta kerran ja vain hätätilanteessa kehon lämpötilassa yli 40 astetta. Myös kehon massaindeksi otetaan huomioon, eli mitä pienempi se on, sitä vähemmän lääkettä voi juoda kerralla.

Lue lääkkeen käyttöohjeita lyhennetyssä versiossa. Siihen kuuluu: koostumus, toiminta, vasta-aiheet ja käyttöaiheet, analogit ja arviot. Teksti on tarkoitettu ainoastaan ​​tiedoksi ja se ei voi korvata lääkärin kuulemista.

Parasetamoli on ei-huumaava analgeettinen lääke, jonka toimintamekanismi ja ominaisuudet johtuvat lääkkeen kyvystä estää COX-1 ja COX-2 keskushermostossa, samalla kun ne vaikuttavat kipu- ja lämpökontrollikeskuksiin.

Lääkkeen Paracetamolin koostumus ja muoto

Lääke on tällä hetkellä seuraavissa muodoissa:

  • Tabletit (6 tai 10 kappaletta pakkauksissa ilman soluja tai rakkuloita);
  • Siirappi 2,4% (50 ml, pullo);
  • Suspensio 2,4% (100 ml, pullo);
  • Peräsuolen peräpuikot 0,08 g, 0,17 g, 0,33 g.

Tabletti sisältää 200 tai 500 mg vaikuttavaa ainetta. Parasetamolin koostumus rektaalisten peräpuikkojen muodossa sisältää 50 - 500 mg vaikuttavaa ainetta. Parasetamolisiirapin koostumuksessa oleva vaikuttava aine on 24 mg / ml.

Parasetamoli - lääkkeen käyttöohjeet eri annostusmuodoissa

Parasetamoli: pilleri

Ohjeiden mukaan annos aikuisille ja 12-vuotiaille lapsille (ottaen huomioon yli 40 kg: n paino) on 4 g / vrk (8 tablettia 500 mg, 20 tablettia 200 mg). Paracetamol UBF: n ja Paracetamol MS: n ja muiden valmistajien tuotteiden, jotka on valmistettu tablettien muodossa, annos on 500 mg (tarvittaessa - 1000 mg) kerralla. Käyttöohjeiden mukaan lääkkeen saa ottaa 3-4 kertaa päivässä, mutta ei enempää. Hoidon kesto kestää yleensä 6-7 päivää.

Jos on näyttöä, aikuisille ja yli 12-vuotiaille lapsille suositellaan paratsetamolia, 1-3 tablettia 4-5 tunnin välein. Vastaanottojen välillä on välttämätöntä ylläpitää neljän sekunnin välein. Lisäksi missään olosuhteissa on kiellettyä ylittää suurin sallittu päiväannos, joka on 4 g / vrk.

Parasetamoli: käyttö kynttilöiden muodossa

Parasetamoli-peräpuikot on tarkoitettu ainoastaan ​​rektaaliseen käyttöön. Yleensä tätä lääkettä käytetään lasten hoitoon. Annostus riippuu lapsen kehon painosta ja iästä. Kerta-annos on yleensä noin 10–12 mg / kg. Parasetamolin enimmäisannos ei saa ylittää 60 mg / kg ruumiinpainosta.

Kerta-annokset kynttilöitä käytettäessä iästä riippuen:

  • 0,5-1 vuosi - 0,5-1 kynttilä (50-100 mg);
  • Vuodesta kolmeen - enintään 1,5 kynttilää (enintään 150 mg);
  • Kolmesta viiteen vuoteen - enintään 2 kynttilää (enintään 200 mg);
  • Viidestä kymmeneen vuoteen - jopa 3,5 kynttilää (jopa 350 mg);
  • Kymmenestä 12 vuoteen - enintään 5 kynttilää (enintään 500 mg).

Parasetamoli: käyttö siirapin ja suspension muodossa

Parasetamolisiirappi on myös suunniteltu käytettäväksi lasten hoidossa. Käyttöohjeet osoittavat, että lääke on sallittu 3 kuukauden iässä. Lasten ripustus koostumuksessa ei sisällä sokeria, joten sitä voidaan käyttää ensimmäisestä elämästä. Yhden annoksen alle 1-vuotiaille lapsille ei pitäisi ylittää yhtä teelusikallista; alle 6-vuotiaat - enintään 2 lusikaa; jopa 14 vuotta - 4 lusikaa. Lääkkeen käyttöaste vaihtelee 1 - 3–4 kertaa päivässä. On välttämätöntä kestää 4 tunnin jakso lääkkeen ottamisen välillä.

Suspensio annostellaan samalla tavalla. Annostusvarat lapsille olisi valittava ottaen huomioon vauvan ruumiinpaino, mutta se ei voi ylittää 10-15 mg / kg: n lukuja. Jos edellä mainituissa annoksissa lääkkeellä ei ole tarvittavia ja toivottuja vaikutuksia kehoon, parasetamoli tulee korvata välittömästi analogilla toisen vaikuttavan aineen kanssa.

Usein Analginin ja Paracetamolin yhdistelmää käytetään kuumeisten tilojen eliminoimiseen (jos lämpötila on yli 38,5 astetta ja sitä on vaikea pudottaa alas). Ei ole suositeltavaa käyttää tätä lääkkeiden yhdistelmää usein, erityisesti lasten hoidossa, koska Analginin käyttö johtaa peruuttamattomiin muutoksiin veressä.

Parasetamolin käyttöaiheet, vasta-aiheet, haittavaikutukset

Käyttöaiheet Parasetamoli

  • Kivun oireyhtymät. Lääkettä voidaan käyttää hammassärkyyn, päänsärkyyn, algomenorrheaan, lihaskipuun, neuralgiaan, migreeniin, niveltulehdukseen);
  • Kuumeiset olosuhteet, jotka esiintyvät tarttuvien tautien kehittymisen taustalla.

Lisäksi paracetamolitabletteja, jotka on jauhettu jauheeksi, käytetään usein tehokkaana lääkkeenä akneille (sinun on levitettävä vettä, joka on kostutettu vedellä enintään 10 minuutin ajan). Tarvittaessa sallitaan kivun ja tulehduksen nopea lievittäminen (esimerkiksi leikkauksen jälkeen) sekä tilanteissa, joissa suspensioita ja tabletteja ei voida ottaa sisälle, aineen suonensisäinen antaminen. Lääke on tarkoitettu ensisijaisesti oireenmukaiseen hoitoon, joka vähentää kivun ja tulehduksen voimakkuutta käytön aikana. Paracetamolin aineen tiettyjen sairauksien etenemiseen ja kehittymiseen ei ole vaikutusta.

Parasetamoli on ei-huumaava aine, jolla on voimakas antipyreettinen aktiivisuus, jonka avulla voit poistaa kivun, jolla on minimaaliset negatiiviset seuraukset. Parasetamolin käyttökelpoisuus vilustumiseen sairauden ominaisten oireiden vuoksi: korkea kehon lämpötila, heikkous, kuume, yleinen väsymys ja huonovointisuus, kivun oireyhtymien (migreeni) esiintyminen. Tuotteen käytön tärkein etu on tässä tapauksessa se, että lääkkeellä on lievä antipyreettinen vaikutus, joka on mahdollisimman lähellä ihmisen kehon jäähdytyksen luonnollisia periaatteita.

Parasetamoli, kun se altistuu keskushermostoon, lokalisoi vaikutuksen hypotalamukseen, joka mahdollistaa normalisoinnin termoregulointiprosesseissa ja aktivoi suojamekanismit. Samalla, kun verrataan moniin muihin tulehduskipulääkkeisiin, parasetamolilla on valikoiva vaikutus ja se aiheuttaa vähäisen määrän sivuvaikutuksia. Parasetamolin käyttö päänsärkyä varten on tärkeää, jos sen intensiteetti on kohtalainen. Lisäksi kivun tulisi olla vain sairauden oire, koska lääkkeellä on vain oireenmukaista vaikutusta.

Vasta-aiheet parasetamolin käyttöön

Yksi tärkeimmistä kontraindikaatioista, jotka koskevat parasetamolin käyttöä lääkkeen ohjeissa, ovat:

  • Synnynnäinen hyperbilirubinemia;
  • yliherkkyys;
  • Vakavat maksasairaudet, munuaiset, veri;
  • G6FD-entsyymin puute;
  • Vaikea anemia;
  • Leukopenia.

Parasetamoli: sivuvaikutukset

Useimmissa tapauksissa Paracetamolin käytön sivuvaikutukset ilmenevät yliherkkyysreaktiona. Jotkut ihmiset kehittävät allergiaa lääkkeelle, joka ilmenee seuraavista oireista:

Usein parasetamolia seuraa hematopoieesin heikentyminen (leukopenia, neuropenia, pancytopenia, trombosytopenia) ja muut dyspeptiset ilmiöt. Pitkällä aikavälillä suuria määriä parasetamolia on maksatoksinen vaikutus maksaan.

Kuinka kauan Paracetamol voidaan ottaa?

Pitkäaikainen oireenmukaista hoitoa Paracetamolilla ei ole mahdollista sairauksien ja ilmenemismuotojen vuoksi. Joka tapauksessa on mahdotonta väärinkäyttää tätä lääkettä. Paracetamolihoito on lopetettava välittömästi tarvittavien kivun oireiden poistumisen jälkeen. Vastaanottovälineet ovat pitkään kiellettyjä. Joidenkin parasetamolin sairauksien pitkäaikainen hoito johtaa vakavaan maksavaurioon ja sen toiminnan heikentymiseen.

Parasetamolin yliannostuksen yhteydessä ilmenee seuraavia oireita:

  • pahoinvointi;
  • oksentelu;
  • Pale iho;
  • anoreksia;
  • Glukoosi-aineenvaihdunnan häiriöt;
  • Metabolinen asidoosi;
  • Vatsakipu.

Parasetamolin käyttö raskauden aikana

Ohjeet Paracetamol sanoo, että lääke voi tunkeutua istukan, mutta tähän mennessä tiedemiehet eivät ole osoittaneet mitään kielteisiä vaikutuksia kehittyvään sikiöön. Samaan aikaan jotkut tutkimukset osoittavat, että lääkkeen käyttö raskauden toisella puoliskolla voi lisätä astman, hengityselinsairauksien ja allergisten oireiden riskiä vauvassa. Lääkkeen ottaminen toisella kolmanneksella voi johtaa lapsen kehitykseen sisäelinten epämuodostumissa, jotka voidaan havaita vasta syntymän jälkeen.

Siksi Paracetamolia raskauden aikana voidaan käyttää satunnaisesti ja poikkeustapauksissa. Lisäksi työkalun käytön alkuvaiheessa voi olla keskenmeno. Mutta on sallittua ottaa lääke todisteiden ja kokenut lääkärin luvan läsnäollessa.

Parasetamoli: käyttö lapsille

Lapset voivat käyttää parasetamolia missä tahansa iässä sopivilla merkinnöillä. Lääkkeen annostus lasketaan lapsen ruumiinpainon ja iän mukaan. Tabletit on suositeltavaa luopua, mieluummin siirappia, suspensiota tai rektaalisia peräpuikkoja.

Parasetamolin lääketieteellinen vaikutus

Lääkeaine ei anna tulehdusta ehkäisevää vaikutusta, koska aineen vaikutus COX: een neutraloituu peroksidaasin entsyymillä tulehduksellisissa kudoksissa. Pg: n synteesin estävä vaikutus perifeerisiin kudoksiin määrittää, että parasetamoli ei vaikuta haitallisesti elektrolyyttien ja veden aineenvaihduntaan kehossa, samoin kuin ruoansulatuskanavan limakalvoon. Lääkkeellä on suuri imeytyminen. Maksimipitoisuus veressä havaitaan 30 - 90 minuutin kuluttua lääkkeen ottamisesta.

Lääke biotransformoituu maksassa. Metaboloimalla maksan mikrosomaalisten entsyymien vaikutuksesta muodostuu myrkyllisiä aineenvaihduntatuotteita, jotka glutationin alhaisen pitoisuuden vuoksi voivat aiheuttaa nekroosia ja maksasolujen vaurioita.

Lääke kuuluu ei-huumausaineisiin, ei-steroidisiin ja muihin tulehduskipulääkkeisiin. Lääkkeellä on analgeettisia ja antipyreettisiä vaikutuksia.

Parasetamolin yhteensopivuus antibioottien kanssa

Parasetamoli sisältyy antipyreettisen aineen luokkaan, joten sen käyttö yhdessä useiden antibakteeristen lääkeaineiden kanssa on sallittua. Lääkkeen annostus ja muoto määritetään hoitavan lääkärin toimesta. Vastaanottovälineet yhdessä antibioottien kanssa havaitaan useimmiten postoperatiivisessa jaksossa. On tärkeää, että lääkkeitä ottaa henkilö aterian jälkeen eikä tyhjään vatsaan. Parasetamolin ja antibakteeristen lääkkeiden saannin välillä on tarpeen ylläpitää 30 - 50 minuutin aikaväliä.

Venäjän ja ulkomaiset parasetamolianalogit

Parasetamolin analogien joukossa on välttämätöntä valita lääkkeet, joissa parasetamoli on tärkein tai yksi tärkeimmistä vaikuttavista aineista:

  • Parasetamoli 325 (vastaava);
  • Parasetamoli Extratab (analoginen);
  • Parasetamoli MC (vastaava);
  • Strimol;
  • Perfalgan (analoginen);
  • Flyutabs;
  • Parasetamoli UBF (analoginen);
  • Ifimol;
  • Panado Daleron (analoginen);
  • D. Efferalgan;
  • Tsefekon (analoginen).

Analogit merkitsevät samanlaista toimintamekanismia, mutta eri aktiivisella aineosalla:

  • Coldrex (analoginen);
  • Kaffetin;
  • Antiflu (analoginen);
  • Antigrippin;
  • Novalgin (analoginen);
  • Maxicold;
  • Solpadein (analoginen);
  • Femizol;
  • Fervex (analoginen);
  • TeraFlu;
  • Panadol Extra (vastaava).

Nurofenilla (Ibuprofeenilla) on parasetamoliin verrattuna laajempi vaikutus. Sen käytöstä vaikutus tulee huomattavasti nopeammin, kestää kauemmin. Nurofen vähemmän haitallinen huume, käytännössä ei aiheuta allergisten ilmenemismuotojen esiintymistä. Erinomainen kriittisten lämpötilojen poistamiseen.

Kun kyse on lasten hoidosta, lääkkeen tärkeimmät vaatimukset ovat tehokkuus ja turvallisuus. Ennen kuin puhumme parasetamolin vaikutuksesta ja käytöstä, suosittelemme tutkimaan sen historiaa.

Osoittautuu, että sitä käytettiin laajalti vain 50-luvulla. Vuonna 1877 keksitty 10 vuotta myöhemmin he suorittivat kokeita potilailla, mutta tulosten tulkinnassa tapahtui virhe, ja siksi fenasetiini oli suosituin. Vasta vuonna 1947 todettiin, että paratsetamoli on asetanilidin ja fenasetiinin metaboliitti, mikä tarkoittaa, että se on tehokkaampi ja turvallisempi. Toisin sanoen kun otetaan käyttöön asetanilidi tai fenasetiini, kehossa esiintyy useita reaktioita. Tämän seurauksena muodostuu parasetamolia, jolla on itse asiassa terapeuttinen vaikutus. Kysymys kuuluu, miksi kehon pitäisi "hukata energiaa" kääntämään yksi lääke toiseen, kun voit ottaa paracetamolia heti. Joten siellä oli toinen huumeiden löytö, joka on nykyään suosituin.

Onko mahdollista antaa paracetamolia lapsille

Lääkärien mielipiteet tästä asiasta ovat jakautuneet. On selvää, että huono huumeiden käyttö aiheuttaa haittaa. Mutta annosten, ohjeiden, käyttöaiheiden noudattaminen on korvaamaton. Imeväisille on annettava kaikki lääkkeet vasta lääkärin kuulemisen jälkeen, eikä paracetamoli ole poikkeus.

On tärkeää! Alle 3 kuukauden ikäiset lapset, paracetamoli ÄLÄ!

On tunnettua, että lapsilla oleva hypertermia on kauhistuttavaa, joten päätettäessä lääkkeen ottamisesta päätämme prioriteetit. Vauvojen osalta ainoa oikea päätös tässä, jos äiti ei ole varma hänen tekemisistään, on puhelu lääkärin taloon tai ambulanssiin. Koska sinun on annettava mahdollisuus ottaa huomioon maksan ja munuaisen tila sekä mahdollinen yksilöllinen suvaitsemattomuus.

On myös tärkeää ymmärtää, että parasetamoli on oireenmukaista lääkettä. Toisin sanoen lämpötila on 38 - 38,5, aloitamme lääkkeen ottamisen lämpötilan laskemiseksi. Jos lämpötila on alhainen, lääkettä ei tule ottaa!

Se on viruslääkkeiden numero yksi. Jos virusinfektiota monimutkaistaa bakteeri tai aluksi se on keuhkokuume, tracheiitti jne., Niin paracetamoli ei auta!

Käyttöohjeet

Parasetamoli on kipulääke ja antipyreettinen (sillä on analgeettinen vaikutus ja alentaa lämpötilaa). Tulehdusta ehkäisevä vaikutus on lievä. Metabolian seurauksena muodostuu merkityksetön määrä metemoglobiinia, joka määrittää lääkkeen toksisuuden. Vaikutus tapahtuu korkeintaan 1-1,5 tunnin kuluttua; maksimipitoisuus veressä - 20-40 minuutin kuluttua.

On tärkeää! Liian suuret annokset ja pitkäaikainen käyttö voivat olla hepatotoksisia.

Käyttöaiheet:

  • hypertermia akuuteilla hengitystieinfektioilla;
  • lapsuuden tartuntataudit: jne.;
  • on mahdollista ottaa lääkettä kivultaan kohtalaisen voimakkaasti nivelsairauksien kanssa;
  • lihaskipu, päänsärky ja hammassärky;
  • myös palovammoja ja vammoja.

On tärkeää! Vasta-aiheet lääkkeen ottamiseen ovat yksilöllinen suvaitsemattomuus, sairaudet, joilla on vakava maksan vajaatoiminta ja munuaiset.

Annostus lapsille

Keskimäärin otetaan huomioon kerta-annos 10-15 mg / kg lapsen ruumiinpainoa. Yleensä lasten paracetamolin pakkauksissa, jos se on siirappi tai suspensio, on erityisiä mittauslusikoita. Tämän lääkkeen suurin sallittu määrä lapsille:

  • päivässä - 60 mg / kg ruumiinpainoa;
  • toksinen annos - 140 mg / kg ruumiinpainoa päivässä.

On tärkeää! Jos paratsetamolia käytetään yli 7 päivää, sinun on läpäistävä KLA sekä seurattava maksan toimintaa (ultraääni, maksan toimintakokeet).

yliannos

Yliannostustapauksessa, vaikka se ei ole myrkyllinen annos, sinun on seurattava huolellisesti lapsi, vaan mene sairaalaan. Ensimmäiset oireet voivat olla pahoinvointi, oksentelu, vatsakipu.
Tässä tapauksessa on toivottavaa indusoida oksentelua, työntämällä kielen juurelle, antamaan enterosorbenttia (aktiivihiili, enteroseli).

Sairaalassa on todennäköistä, että mahalaukku huuhdellaan ja annetaan vastalääkettä N-asetyylisysteiini.

Vapautuslomake

Paracetamolilla lapsilla on erilaiset vapautumismuodot: siirappi, suspensio, rektaaliset peräpuikot, tabletit.

Parasetamolitabletit

Jos lapselle on mahdollisuus ostaa toinen lääkitysmuoto, on parempi tehdä se. Lapset paracetamolitabletit ovat vasta-aiheisia 2-3 vuotta. Jotkut lääkärit väittävät, että enintään 5-vuotiaille lapsille ei pitäisi antaa paratsetamolitabletteja.

Myynnissä lasten paracetamoli (tabletit) on saatavilla 200 mg: n annoksena. Tämän lomakkeen ainoa etu on hinta. Jotta lapsi voi ottaa pillerin, se on murskattu. Maku ei ehkä pidä siitä, joten on suositeltavaa sekoittaa se hunajaan tai makeaan hilloon.

Kaikki paracetamolitablettien käyttöaiheet ja vasta-aiheet ovat samat kuin muut vapautumismuodot. Pillereiden ottamisen välillä on oltava vähintään 6 tuntia. Kerta-annos:

  • 10-15 mg / kg ruumiinpainoa;
  • mutta enintään 60 mg / kg ruumiinpainoa päivässä.

Parasetamoli siirapissa

Parasetamolia on siirappia ja suspensiota. Ero on se, että siirappi on annosmuoto, joka sisältää sokeria ja alkoholia. Siksi joissakin lähteissä on tietoja siitä, että enintään 2 vuotta ei ole tarpeen antaa siirappia, vaikka joissakin ohjeissa valmistajat suosittelivat 6 kuukautta.

On tärkeää! Siirapin farmakokinetiikka ja farmakodynaaminen eroavat hieman tabletin muodosta.

Käyttöaiheet: hyperthermia virusinfektioissa (influenssa, ARVI), lapsuusinfektiot (tuhkarokko, punapää, vihurirokko, sikotauti, kanarokko jne.); eri alkuperää olevat kivut: nivelkipu, lihaskipu, neuralgia, hammassärky, päänsärky; vammoja, palovammoja; rokotuksen jälkeinen oireyhtymä.

  • yksittäinen suvaitsemattomuus parasetamolille tai muille siirappia muodostaville aineosille;
  • epänormaali maksan ja munuaisten toiminta, leukopenia, enintään 6 kuukautta;
  • synnynnäinen hyperbilirubinemia.

Parasetamolin lasten muodon käytön ominaisuudet, koska ne voivat lisätä epäsuorien antikoagulanttien ja klooramfenikolin vaikutusta.

Hepatotoksinen vaikutus on mahdollinen rifampisiinia, fenitoniinia, barbituraatteja ja masennuslääkkeitä käytettäessä.

On tärkeää lisätä, että siirappi sekä suspensio voivat olla erilaisia ​​- banaani, mansikka, appelsiini, vadelma. Tilastojen mukaan lapset pitävät banaania, vaikka kaikki on yksilöllistä.

jousitus

Konsistenssi on hyvin samanlainen kuin siirappi, se ei sisällä alkoholia. Maksimipitoisuus veressä voidaan saavuttaa 30 minuutissa. enintään 2 tuntia. Valmistajat väittävät, että suspensiolla ei ole kielteistä vaikutusta mahalaukun limakalvoon. Käyttöaiheet ovat samat kuin tabletit ja siirappi.

Haittavaikutukset voivat olla pahoinvointi, oksentelu, vatsakipu, allergiset reaktiot, veriarvojen muutokset - leukopenia, tombosytopenia, anemia, pancytopenia, metemoglobinemia.

Lääkkeen käyttö samanaikaisesti muiden lääkkeiden kanssa samoin kuin yli 5 päivää on sovittava lääkärin kanssa ja seurattava veriarvoja.

Annostelemme mittalusikalla nopeudella 10-15 mg / kg ruumiinpainoa.

Peräsuolen peräpuikot

Saatavana lapsille annoksena 0,8; 0,17; 0,33 g Tämä on kätevää niille vanhemmille, joiden lapset ehdottomasti kieltäytyvät juomisesta lääkkeitä. Ne ovat erityisen käteviä vauvoille 3 kuukauden kuluttua. Maksimaalinen pitoisuus veressä 30-120 minuutissa Jos verrataan nestemäistä parasetamolia ja kynttilöitä, niin ensimmäinen toimii nopeammin.

  • 0,8 3-12 kuukauden iässä;
  • 0,17 1-6 vuotta;
  • 0,33 7-12 vuotta.

Parasetamolin käytön välillä tulee olla vähintään 4 tuntia, mutta parempi kuin 6 tuntia. Jos lämpötila nousee ennen määritettyä aikaa, on mahdollista antaa esimerkiksi nurofen. Parasetamoli "pitää" lämpötilaa keskimäärin 4-6 tuntia.

Jos lapsella on kuuma pää ja vartalo ja kylmät jalat, tämä on "valkoinen" hypertermia. Sitten sinun täytyy antaa lapselle ei-shpu. Kun lämpötila nousee usein tai on suuri, on parempi kutsua ambulanssi.